Sort by

Jesse has logged 388 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Laughing Sinners

Laughing Sinners

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poker Face

Poker Face

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chained

Chained

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Air Force

Air Force

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falcon Lake

Falcon Lake

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happening

Happening

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cow

Cow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosie

Rosie

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assignment

The Assignment

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry