eviewonder has logged 132 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry