Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Un Autre Jour

Un Autre Jour

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

2002
×
Edit this entry  
28
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★½
Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Monsters

Monsters

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Edit this entry  
13
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
L'uomo sulla strada

L'uomo sulla strada

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
The New Barbarians

The New Barbarians

1983
×
★★½
Edit this entry  
31
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Snowbeast

Snowbeast

1977
×
★★
Edit this entry  
21
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Death House

Death House

2017
×
Edit this entry  
20
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
★½
Edit this entry  
20
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry