Jake has logged 37 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Sombre

Sombre

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Art

High Art

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beast

Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terrified

Terrified

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of America

The Killing of America

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
German Angst

German Angst

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry