Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Apologies

Apologies

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Born to Fight

Born to Fight

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Child

Love Child

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Room for Romeo Brass

A Room for Romeo Brass

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Small Faces

Small Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdy

Birdy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reflect On That Boys

Reflect On That Boys

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heima

Heima

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Instrument

Instrument

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Work

The Work

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Filmage: The Story of Descendents/All

Filmage: The Story of Descendents/All

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Foo Fighters: Back and Forth

Foo Fighters: Back and Forth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Iron Maiden: Flight 666

Iron Maiden: Flight 666

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry