Sort by

evilbjork has logged 55 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Emperor Tomato Ketchup

Emperor Tomato Ketchup

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Noisy Requiem

Noisy Requiem

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
26
I Am Curious (Blue)

I Am Curious (Blue)

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cursed Woods

Cursed Woods

1983
×
★½
Edit this entry  
17
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
15
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Little

Little

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Lion, London Zoological Gardens

Lion, London Zoological Gardens

1896
×
★★½
Edit this entry  
06
Leonard-Cushing Fight

Leonard-Cushing Fight

1894
×
★★
Edit this entry  
06
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
★★
Edit this entry  
06
The Hallucinated Alchemist

The Hallucinated Alchemist

1897
×
★★★½
Edit this entry  
06
Band Drill

Band Drill

1894
×
★★½
Edit this entry  
06
Bicyclist

Bicyclist

1896
×
★★★
Edit this entry  
06
Cock Fight, No. 2

Cock Fight, No. 2

1894
×
★★
Edit this entry  
06
The Burglars

The Burglars

1897
×
★★
Edit this entry  
06
Boules Game

Boules Game

1896
×
★★½
Edit this entry  
06
Photograph

Photograph

1895
×
★★½
Edit this entry  
06
Hadj Cheriff

Hadj Cheriff

1894
×
★★★
Edit this entry  
06
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
20min Walk from Nishi-Ogikubo Station, 2 Bedrooms, Living Room, Dining Room, Kitchen, 2mos Deposit, No Pets Allowed

20min Walk from Nishi-Ogikubo Station, 2 Bedrooms, Living Room, Dining Room, Kitchen, 2mos Deposit, No Pets Allowed

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaft

Shaft

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Edit this entry