Sort by

lissy has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ma

Ma

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry