Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fame

Fame

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Business Proposal

Business Proposal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hush

Hush

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King: Eternal Monarch

The King: Eternal Monarch

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry