Essie has logged 176 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King: Eternal Monarch

The King: Eternal Monarch

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Abduction

Abduction

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oblivion

Oblivion

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
02
This Means War

This Means War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
He's All That

He's All That

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry