Essie has logged 45 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry