Ewan has logged 41 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Royal Christmas

A Royal Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Torment

Torment

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherpa

Sherpa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lesson

The Lesson

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Skinny Sister

My Skinny Sister

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry