Sort by

Ewan has logged 648 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Animale

L'Animale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Komunisto

Cinema Komunisto

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
3 Centimetres

3 Centimetres

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1985

1985

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Polina

Polina

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blank City

Blank City

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mingle All the Way

Mingle All the Way

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers and Lollipops

Lovers and Lollipops

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Age of Panic

Age of Panic

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shady Sailor

The Shady Sailor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Blue-Eyed Girl

My Blue-Eyed Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of Many, One

Out of Many, One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Female Human Animal

Female Human Animal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gathering

The Gathering

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Clock

The Clock

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Babel

School of Babel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Greater Love Hath No Man

Greater Love Hath No Man

1911
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tramp Strategy

Tramp Strategy

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mixed Pets

Mixed Pets

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Algie, the Miner

Algie, the Miner

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Resort

Last Resort

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carnival Night

Carnival Night

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hakob Hovnatanyan

Hakob Hovnatanyan

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry