Ewan Gleadow has logged 47 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bagboy

Bagboy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild Child

Wild Child

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Evolution

Evolution

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ramsay's Boiling Point

Ramsay's Boiling Point

×
★★★★
Edit this entry  
14
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Front

The Front

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry