Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Three Treasures

The Three Treasures

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gigantis, the Fire Monster

Gigantis, the Fire Monster

1959
×
Read the review Edit this entry  
01
Half Human: The Story of the Abominable Snowman

Half Human: The Story of the Abominable Snowman

1958
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Varan

Varan

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
Read the review Edit this entry  
25
Half Human

Half Human

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stargate

Stargate

1994
×
★★
Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Limbo

Limbo

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry