Sort by

EwanS93 has logged 260 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Saigon

Miss Saigon

2016
×
Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Edit this entry  
11
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buddies

Buddies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry