Sort by

EwanS93 has logged 47 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
Soup's On

Soup's On

1948
×
★★½
Edit this entry  
21
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★
Edit this entry  
20
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★½
Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Song of the South

Song of the South

1946
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
Victory Through Air Power

Victory Through Air Power

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry