EwanS93 has logged 42 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry