• Gremlins 2: The New Batch

    Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★

    An absolute riot.

  • Stranger Than Fiction

    Stranger Than Fiction

    ★★★

    Some nice ideas but it doesn't all quite work.

  • Star Wars: Tales of the Jedi

    Star Wars: Tales of the Jedi

    Loved this. Particularly the Dooku stuff. Can't wait for more.

  • Battle in Outer Space

    Battle in Outer Space

    ★★

    First half of this is a slog to get through but there is good miniature work and fun battles if you can make it.

  • The Three Treasures

    The Three Treasures

    ★★★

    There is lots in here that I like but it is just...too....LONG. I'd actually be interested to see the cut down version that was released to the west as there is definitely a better film in here somewhere.

    Considering where it sits in the Toho canon and the amount of big names involved, I should not be watching a poor quality internet archive video. Get this remastered!

  • Tongues Untied

    Tongues Untied

    ★★★★★

    32. Directed by Marlon Riggs

    Mesmerising. Really incredible piece of work that seems to reach across time and grab you

    38/52
    Criterion Challenge 2023

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★★½

    Never been so confused to see an iPhone in my life.

  • After Yang

    After Yang

    ★★★½

    Cry-fi 😢

  • Theater Camp

    Theater Camp

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Good fun and a nice light watch.

    I think I may have been hoping for too much as I was slightly lukewarm for most of it. Felt like the whole mockumentary framing was kind of forgotten about and I'm not sure they really needed it.

    The cast is uniformly great though and everyone gets a laugh at some point. Those kids are unreal!

    I was won over by the end (I didn't even recognise Noah Galvin - what a star!) and was reminiscing on my own theatre kid memories. The laughs, the loves and some of the shows that my family suffered through. Can't beat it.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★½

    37. Genre: Crime

    Not a light watch but absolutely brilliant.
    Song Kang-ho really is a superb actor.
    Can't wait for me Bong Joon-ho.


    37/52
    Criterion Challenge 2023

  • Gigantis, the Fire Monster

    Gigantis, the Fire Monster

    Really hope I'm done with these badly dubbed Americanisations for a while!

  • Half Human: The Story of the Abominable Snowman

    Half Human: The Story of the Abominable Snowman

    ½

    They actually made it worse.
    Really hope this doesn't make most obscure on my stats.