Sort by

michael has logged 81 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry