Sort by

john has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry