Sort by

john has logged 30 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry