• Zoolander

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Manitou's Shoe

  • Cats & Dogs

  • Y Tu Mamá También

  • Atlantis: The Lost Empire

  • Mulholland Drive

  • Shrek

  • Amélie

  • The Pledge

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★

  • Cast Away

  • Requiem for a Dream

  • Memento

  • O Brother, Where Art Thou?

  • Chicken Run

  • For the Birds

  • Dinosaur

  • Billy Elliot

  • Gladiator

  • American Psycho

    ★★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★½

  • Stuart Little

  • The Cider House Rules

  • The Green Mile

  • Toy Story 2

  • Fight Club

  • American Beauty

  • The Iron Giant

  • American Pie

  • Tarzan

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • My Best Fiend

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • Notting Hill

    ★★★★½

  • The Matrix

  • Arlington Road

    ★★★

  • Office Space

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • You've Got Mail

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • Antz

  • Rush Hour

  • Rushmore

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

  • There's Something About Mary

  • Armageddon

  • Out of Sight

    ★★★½

  • Doctor Dolittle

  • Mulan

    ★★★

  • The Truman Show

  • Following

  • The Big Lebowski

  • Jackie Brown

    ★★★

  • Good Will Hunting

  • Titanic

  • The Game

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Bean

  • Hercules

    ★★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

  • Liar Liar

  • Doodlebug

  • 101 Dalmatians

  • Romeo + Juliet

  • Fly Away Home

  • Aladdin and the King of Thieves

  • Mission: Impossible

  • Fargo

  • Trainspotting

  • Muppet Treasure Island