• Heat

  • Jumanji

  • Toy Story

  • Se7en

    ★★★★½

  • Babe

    ★★★

  • Apollo 13

  • Pocahontas

  • The Usual Suspects

  • Before Sunrise

    ★★★

  • Dumb and Dumber

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

  • The Return of Jafar

  • The Lion King

  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult

  • Philadelphia

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

  • Jurassic Park

  • Ocean Waves

    ★★★

  • Groundhog Day

  • Three Colors: Blue

  • The Muppet Christmas Carol

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Alien³

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • JFK

  • The Fisher King

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★½

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★★

  • Pappa ante Portas

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • The Rescuers Down Under

    ★★

  • Dances with Wolves

    ★★★½

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Awakenings

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Rain Man

  • Mississippi Burning

    ★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★½

  • Die Hard

  • My Neighbor Totoro

    ★★★½

  • Ödipussi

    ★★★

  • Good Morning, Vietnam

  • Full Metal Jacket

  • Spaceballs

  • Wings of Desire

    ★★

  • Stand by Me

  • Aliens

  • The Money Pit

  • Vagabond

    ★★★

  • The Breakfast Club

  • Dune

    ★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Return of the Jedi

  • The Meaning of Life

    ★★½

  • Gandhi

  • The Thing

  • Blade Runner

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Popeye

  • Raging Bull

    ★★★½

  • The Elephant Man

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back