• Closer

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

  • The SpongeBob SquarePants Movie

  • Seven Dwarfs

  • The Incredibles

  • Sideways

    ★★★★

  • The Polar Express

  • Shark Tale

  • Crash

  • Collateral

    ★★★★

  • The Bourne Supremacy

    ★★★★½

  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

  • Garfield

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • The Day After Tomorrow

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Troy

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • The Passion of the Christ

  • 50 First Dates

  • Before Sunset

    ★★★½

  • Metallica: Some Kind of Monster

  • Super Size Me

  • Garden State

  • The Last Samurai

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Bad Santa

  • Oldboy

    ★★★½

  • The Cat in the Hat

  • Monster

    ★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Brother Bear

  • Mystic River

  • School of Rock

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Wild Soccer Bunch

  • 21 Grams

  • Elephant

    ★★★

  • Lost in Translation

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • Finding Nemo

  • Bruce Almighty

  • Anger Management

  • Catch Me If You Can

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Adaptation.

    ★★★★

  • Treasure Planet

  • Solaris

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • The Cat Returns

    ★★½

  • Road to Perdition

  • Lilo & Stitch

    ★★★★½

  • The Bourne Identity

    ★★★★

  • Mike's New Car

  • Spirit: Stallion of the Cimarron

  • Insomnia

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • Spider-Man

  • Panic Room

  • 9/11

  • Ice Age

  • Return to Never Land

  • One Hour Photo

  • A Beautiful Mind

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • The Little Polar Bear