Sort by

marisa has logged 356 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
31
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
And Breathe Normally

And Breathe Normally

2018
×
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
nothing

nothing

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flower

Flower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
LA 92

LA 92

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
A Fox and a Mouse

A Fox and a Mouse

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry