RSS feed for Jake
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Overlord

    ★½

  • The First Purge

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★★

  • Blade of the Immortal

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Purge: Election Year

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Purge: Anarchy

    ★★★½

  • The Raid 2

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★½

  • 13 Assassins

    ★★★★★

  • The Shock Doctrine

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★½

  • Casino Royale

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Auto Focus

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Snatch

    ★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Day of the Locust

    ★★★★

  • State of Siege

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★½

  • Samurai Rebellion

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★