Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Ship Angelica

The Ship Angelica

1989
×
½
Edit this entry  
19
Dingomaro

Dingomaro

2013
×
Edit this entry  
23
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Botox

Botox

2020
×
½
Edit this entry  
04
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
Edit this entry  
04
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
04
Japanese Fantasy

Japanese Fantasy

1909
×
Edit this entry  
04
Artype

Artype

1966
×
Edit this entry  
04
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
04
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
04
Venus

Venus

1990
×
Edit this entry  
04
A Story of Tobacco

A Story of Tobacco

1926
×
Edit this entry  
04
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Photodiary

Photodiary

1986
×
Edit this entry  
04
Screw

Screw

1982
×
Edit this entry  
03
Atman

Atman

1975
×
Edit this entry  
03
Demons

Demons

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hokusai

Hokusai

1953
×
Edit this entry  
03
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grease

Grease

1978
×
★½
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Demon

The Demon

1972
×
Edit this entry  
27
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Image

The Image

1969
×
Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry