flora has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
God on Trial

God on Trial

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Carne

Carne

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Few Kilos of Dates for a Funeral

A Few Kilos of Dates for a Funeral

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
20
Meat Love

Meat Love

1989
×
Edit this entry  
20
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
20
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Omar

Omar

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
05
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Case, Second Case

First Case, Second Case

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Caravans

Caravans

1978
×
Edit this entry  
19
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry