• Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    kinda crazy to rewatch and realize they knew each other for just 48 hours???

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★

    this is a beautifully made movie, but something about this form of storytelling just wasn’t for me

  • Day Shift

    Day Shift

    ★★★

    dave franco in this…… listen

  • When You Finish Saving The World

    When You Finish Saving The World

    ★★★½

    not even 30 seconds into the movie and finn’s character is mentioning minsk and attempting to say hi in belarusian…… OKAYYYYY jesse eisenberg you win this round

  • Emily

    Emily

    ★★★★★

    wow. what a beautiful day to be an emma mackey stan

  • Maybe I Do

    Maybe I Do

    ★★½

    thought i was going in for a cute romcom, but this turned out to be a philosophical marriage talk 🥱 lack of emma roberts’ and luke bracey’s screentime was a disappointment so yeah just rewatch holidate instead!

  • Close

    Close

    ★★★★

    wow. i had no idea it would be this dark. gonna need everyone to log off, i need to be alone for a min

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★½

    jude law is so babygirl in this

  • Together Together

    Together Together

    ★★½

    i thought i’d love this but i didn’t, something just wasn’t there for me, i didn’t feel connected or in fact didn’t feel anything really except for absolute boredom

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★

    movie equivalent of a pick me girl

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★★★

    oh god i just love this movie so much

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★★

    good but the amount of times i fell asleep watching the first half of the movie, like….