RSS feed for FadedYoda
  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★½

    One of the better surprises of 2019. Not just another [space] film. A stunt double, an astronaut, it doesn’t matter, Brad Pitt can do it all. A dark atmosphere presence like Ex Machina (2014). Hate it or love it — no in-between. Risky — yet still alluring. Disappointingly, it won't receive any love at the Oscars. It'll age well.

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★½

    Jennifer Lopez really did THAT. Her notable performance kept me conscious. I felt I was being drugged too, it was just the uninteresting plot. A good time, depends who you ask. It could’ve been juicier with more thrill. Again, J.Lo is dazzling.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★½

    The kiddos/adults is flawless casting. I’m pleased with Richie’s narrative, as it appeals the film when it’s suffocating from duration. Bill Hader undisputedly wins MVP. Not thrilling as It (2017). My feelings for The Losers’ Club were still there and high.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★½

    A tasty appetizer leading up to It (2019) which will be dinner for this weekend. Samara Weaving’s performance elevates this film to its full potential. A bloody fun time(no British). You’re Next (2011) type of vibes, which is thrilling. One of the better surprises of this year. Honestly, it's worthy of praise. Repeatable.

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★

    A bad-ass time. Hilarious, bizarre(ending), Tarantino’s legacy grows. Non-stop drool over Leo/Pitt, the loveliness of Margot Robbie, & the setting of LA. A slow burn, at almost 3hr, yet impeccable storytelling. Fantastic soundtrack. Brandy is a fucking G.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    Due to its visually stunning effects, the MVPs of the film (Eichner/Rogen as Timon/Pumbaa), and having James Earl Jones back as Mufasa, it receives modest justice. The Lion King (1994) hits different. New look, same story, different feels. An elegant remake.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    I wouldn’t call Florence Pugh a future star anymore — she already is one. So much to be captivated by, that you can flick off the lengthy runtime. Hereditary (2018) stood in my nightmares, and this will too, but it’ll leave sooner. We’re blessed to have Aster.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Jakey as Mysterio, is everything I wanted & more. A perfect blend of admirable humor + engaging action. A top 2 live action Spidey film, next to Spider-Man 2 (2004). The mid credits scene is debatably the most surprising & amusing yet. Tom Holland is perfect.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★★

    I cried — due to everything. Another wonderful story presented to us in a visually stunning manner. An impactful adventure with our favorite (and new) toys that are filled with so much heart & character. This franchise means a lot to me. I LOVED every second. Toy Story 3 (2010) ended in such a perfect note, that a continuation film didn't seem necessary, but it was so masterfully crafted that just the thought of "Why another one?" doesn't occur anymore. The…

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★

    Surprisingly, I had so much fucking amusement watching this. The design of the doll in this movie is my least preferable one, yet the film itself is strangely my favorite of the franchise. Why would you say “no” to seeing Aubrey Palza on the big screen? Mark Hamill's voice brings Chucky to life.

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★

    I thought maybe seeing some of my favorite X-Men characters would make it tolerable, nope. I’m going to rewatch Logan (2017) to aid the disappointment. A below mediocre send-off. This dope cast deserves better. I was expressionless. There's better shit to watch in theaters right now.

  • When They See Us

    When They See Us

    ★★★★★

    I’ll never forget every single piece of emotion I felt as I watched this in one sitting. Each soul in this film knows the importance & delivers — Jharrel Jerome is unforgettable. Powerful, but necessary. I choked up so many times. Ava DuVernay = masterful. Her closeup shots displays how much she loves and appreciates her actors. Fuck Donald Trump.