• Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★½

  • The Heiress

    ★★★★

  • White Heat

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Monsieur Verdoux

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Lifeboat

    ★★★★

  • Le Corbeau

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Suspicion

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • The Roaring Twenties

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Sabotage

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • Blackmail

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Downhill

    ★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • Greed

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • A Dog's Life

    ★★★½

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★½

  • The Immigrant

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★½