• Wings

    ★★★★

  • The Ascent

    ★★★★★

  • The Fool

    ★★★★★

  • Landscape in the Mist

    ★★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★½

  • Downhill

    ★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★½

  • Z

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★½

  • Missing

    ★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★½

  • Music Box

    ★★★★

  • State of Siege

    ★★★★½

  • The Shop on Main Street

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★