Philbert has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Kaibigan

Kaibigan

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mañanita

Mañanita

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adan

Adan

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Annulment

The Annulment

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tía Madré

Tía Madré

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Utopia

Utopia

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tayo Muna Habang Hindi Pa Tayo

Tayo Muna Habang Hindi Pa Tayo

×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Same People

The Same People

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
O

O

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watch Me Kill

Watch Me Kill

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
LSS

LSS

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward

Edward

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tabon

Tabon

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Indak

Indak

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ulan

Ulan

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time & Again

Time & Again

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Exit Point

Exit Point

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Girl in the Orange Dress

The Girl in the Orange Dress

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hanggang Kailan?

Hanggang Kailan?

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Elise

Elise

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bato

Bato

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
'Tol

'Tol

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry