• Bo Burnham: Inside

  • Mare of Easttown

  • Moxie

    ★★

  • Cherry

    ★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Spree

    ★★★★★

  • Miss Americana

  • Goldman v Silverman

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • The Fall

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Vivarium

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Ma

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

  • The Perfect Date

  • After

  • Penguins

  • Pet Sematary

  • Us

  • Good Boys

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Lodge

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Fyre

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Mary Queen of Scots

  • Bird Box