Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Starstruck

Starstruck

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cherry

Cherry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
17 Again

17 Again

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry