Sort by

vinny has logged 416 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rancho Deluxe

Rancho Deluxe

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Goal!

Goal!

1966
×
★★½
Edit this entry  
15
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jonah

Jonah

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lynch/Oz

Lynch/Oz

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry