Anabel has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cure

Cure

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry