Sort by

David has logged 47 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forced Vengeance

Forced Vengeance

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beast with Five Fingers

The Beast with Five Fingers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of the Rue Morgue

Phantom of the Rue Morgue

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellbenders

Hellbenders

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Look of Love

The Look of Love

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look in the Basement

Don't Look in the Basement

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Falcon Rising

Falcon Rising

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Undead

Undead

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Below

Below

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Transcendence

Transcendence

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Devil's Due

Devil's Due

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Broadcast

The Last Broadcast

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Am a Ghost

I Am a Ghost

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry