RSS feed for fannypackinheat
  • Joker

    Joker

    ★★★

    Fun Trivia: many of the background clowns were actually cameos by Academy members who decided to nominate this film 11 times!

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★½

    After 20 years I finally realized the most genius pun of all time:

    THE CHICKENS STAGED A COOP!!

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Ariel: ♫ Up where they walk, Up where they run, Up where they stay all day in the sun ♫

    Meanwhile on the shore: "If I had a steak... I'd fuck it."

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    I'm not fully fluent in New England so there's a possibility that I missed a few bits of dialogue.

    I might need to make use of subtitles next time but that's okay because this film has great rewitchability.

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★★★★

    Do I obsess over Marvel films? No, I do not.

    but all I'm saying is that Hawkeye and Falcon could have teamed up and...

  • Countdown

    Countdown

    ★★★½

    Countdown App: "You have 5 minutes."

    Austin Powers: "I also like to live dangerously."

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★★

    The year was 1995 and one of my earliest memories of going to the movies with my Dad was to see 'Toy Story'. My childhood dream was to join Star Command and fight alongside Buzz Lightyear.

    Around senior year of high school, my parents had to sit me down and have a serious discussion about my career aspirations.

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

    The Star Spangled Man with a Plan!

    We often have "Before / After" moments in our lives, such as trying sushi for the first time or the discovery of stretchy denim jeans. In my case however, I still remember the conversation I had with my friend one day in 2015:

    The topic of Avengers comes up

    Me: "I heard those are great movies but I never really got into them. Iron Man was cool though"

    Friend: "..."

    It wasn't a…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    This was actually the very first film I watched by myself in theater and although I was quite anxious going in, I drove home feeling nothing short of gratified.

    Entranced by romance.

    Saturated by color.

    Intoxicated by a 1950's daydream.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Wow, I haven't been this entertained by Adam Sandler in 20 years!

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I don't normally use movie titles as adjectives but Palpatine got Raiders Of The Lost Ark'd with the full power of The Force. That is definitely one of the more brutal movie deaths I've seen lately.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    Could you imagine if that first droid didn't burn out and the Jawas just held onto R2?

    **DIRECTED BY: GEORGE LUCAS**