Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
Edit this entry  
09
The Actress

The Actress

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
08
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
Edit this entry  
08
Vers Nancy

Vers Nancy

2002
×
Edit this entry  
07
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Prehistoric Planet

Prehistoric Planet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
17
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
16
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
Edit this entry  
30
Crush

Crush

2022
×
★★
Edit this entry  
29
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry