Sort by

Jeff has logged 389 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Togo

Togo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
Edit this entry  
01
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry