Sort by

Jeff has logged 28 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry