Sort by

Jeff! has logged 30 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Edit this entry  
21
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Valse

Valse

2013
×
Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cinematographer Style

Cinematographer Style

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Faust

Faust

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry