Sort by

Jeff has logged 299 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Happening

Happening

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★½
Edit this entry  
09
Fish and Elephant

Fish and Elephant

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
06
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Tuileries

Tuileries

2007
×
Edit this entry  
04
Our Planet

Our Planet

2019
×
Edit this entry  
03
Our Planet: Behind The Scenes

Our Planet: Behind The Scenes

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Please Vote for Me

Please Vote for Me

2007
×
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Heart Still Hums

The Heart Still Hums

2020
×
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
11
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry