Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jeff!

Jeff!

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jeff!
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jeff!’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Shithouse

    Shithouse 2020

    ★★★★ Rewatched by Jeff! 23 Jun 2022

    cooper raiff is truly a visionary of awkward cinema

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally... 1989

    ★★★★★ Rewatched by Jeff! 19 Jun 2022

    gay fashion is just choosing a different outfit from when harry met sally everyday

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★½ Watched by Jeff! 15 Jun 2022

    saw this and a live Q&A with Cooper Raiff afterwards, main takeaway is him saying how he based Dakota Johnson’s character off his mom and how freud would love that

  • The Actress

    The Actress 2021

    Watched by Jeff! 09 Jun 2022

    isabel sandoval you are an icon

  • Marriage Italian Style

    Marriage Italian Style 1964

    ★★★½ Watched by Jeff! 05 Jun 2022

    sometimes two hot people is all a movie needs

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances 2017

    ★★★★★ Rewatched by Jeff! 04 Jun 2022

    absolutely stunning cinematic achievement

  • Prehistoric Planet

    Prehistoric Planet 2022

    ★★★★ Watched by Jeff! 23 May 2022

    David Attenborough said “this one is for the dinosaur kids”

  • Fargo

    Fargo 1996

    ★★★★★ Rewatched by Jeff! 14 May 2022

    Marge and Norm are truly the ideal relationship

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by Jeff! 08 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    need to know the single dude in the world who got excited about black bolt being in this

  • Kedi

    Kedi 2016

    ★★★★½ Watched by Jeff! 07 May 2022

    oh to be a cat in the streets of istanbul

  • Days of Heaven

    Days of Heaven 1978

    ★★★★ Watched by Jeff! 03 May 2022

    sometimes all i need from a movie is some gorgeous sunrises

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by Jeff! 26 Apr 2022

    in a perfect world robert eggers would be given a 100 million budget for every movie he makes

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 86

Review Tags

61
  • netflix
  • with luisa
  • with ada
  • blu ray
  • with lyd
  • with maddi
  • with quinn
  • with shavi
  • for class
  • pretty much it commentary
  • profile
  • tiff
  • with alex
  • 2015
  • adam sandler
  • alicia vikander
  • ben stiller
  • best picture
  • clint eastwood's daughter is in this for some reason
  • close encounters
  • don't walk up to school shooters clay
  • eddie redmayne
  • fin festival
  • go home clay
  • go tigers
  • hannah baker was an asshole
  • hell yeah for good dads
  • i tonya
  • i'll actually fight you if you don't like 2049
  • in theaters
  • it's just a horse
  • james franco
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro