• Fatal Attraction

    ★★★

  • Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies

    ★★★½

  • The Name of the Rose

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★★

  • Top Gun

    ★★★★

  • Police Academy 3: Back in Training

    ★★★

  • In a Glass Cage

    ★★★

  • The Quiet Earth

    ★★★

  • Police Academy 2: Their First Assignment

    ★★★

  • The Ewok Adventure

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Nineteen Eighty-Four

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★★

  • Police Academy

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Meaning of Life

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Justification

    ★★★

  • House on the Edge of the Park

    ★★★

  • The Gods Must Be Crazy

    ★★★½

  • The Blue Lagoon

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★½

  • Cannibal Holocaust

    ★★★½

  • Captain of Cosmos

    ★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★

  • The Godfather

    ★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Don't Deliver Us from Evil

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • The Crime of Aldeia Velha

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • The Masque of the Red Death

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Animal Farm

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Harvey

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • O Pátio das Cantigas

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★½