fapm has written 79 reviews for films during 2020.

  • Run

    Run

    ★★½

    Nothing inherently bad about this film but since the Gypsy Rose story went into the mainstream a couple years ago, this film just felt like a unoriginal ripoff of that.

    Average movie, was expecting a bit more.

  • Beneath Us

    Beneath Us

    ★★★

    Good simple movie and a fun watch.

    I loved the quirkiness of the psycho woman.

    I can see that this movie can be politically interpret, but I don't care for any of that. It's just a movie.

  • The Boat

    The Boat

    ★★

    Kept me interested in the story at the beginning but ended up being Rubber where the tire is a boat.

    It left me with more questions than answers I don't care for.

  • Possessor

    Possessor

    ★★★

    A slightly less disturbing Being John Malkovich.

    On another note, this is a fairly decent film with gruesome and gory moments.

    The story is a bit basic and it gets slow in some parts.

    I liked the ending. It was really disturbing.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    Nonsense.

  • Kursk

    Kursk

    ★★★★

    Touching film about de Kursk incident.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★½

    This was way better than I thought it would be. Don't let de WWE brand fool you.

    It was thoughtful, deep and funny.

    A treat for wrestling fans.

  • Haunt

    Haunt

    ★★★½

    Despite of the overused formula of the haunted house assassin's, this movie was a surprise. It was way better than I expected.

    Suspenseful and gory, this is a fun ride overall.

    I loved the set that they used for the haunted house, looked really good.

    Watching this movie was a good time, don't expect a great story and watch it for what it is, and you'll get a good time too I promise.

  • The Mortuary Collection

    The Mortuary Collection

    ★★

    Such a disappointment...

    This comedy horror anthology (kinda since there is a main story) has it's style and funny moments.

    The start wasn't great and I was waiting for it to get better but unfortunately it didn't.

    Some short storys are better than the others, but ultimately I was never into any of them.

    It's sad because I was expecting alot better. Oh well...

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    ★★★½

    I didn't knew about this story and found it fascinating.

    As I can see, the media and law enforcement still remains the same decades later in the US.

    The movie is great, as to be expected from Clint Eastwood.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★★½

    The title nails it.

    It's wicked, creepy and scary.

    It's dark to the point you'll feel depressed.

    Has some flaws. It's a very slow film (I'm not a fan of slow burns) and the story lacks substance.

    Overall, a good watch.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★½

    Nice remake of Deep Impact I guess.