• Feedback

    Feedback

    ★★½

    Intense little thriller that becames repetitive after a while.

    Could have been better.

  • I See You

    I See You

    ★★★½

    First half of this film is mediocre, second half was amazing and explains the first half.

    If you start watching this film, watch untill the end, it's worth.

  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

    The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

    ★★★½

    A story about a man haunted by his past and lives his days with sadness, sorrow and guilt.

    He did kill Hitler and the Bigfoot, as the titles spoils, but despite the two events appear in film, they came as secondary plots to serve and explain why this main character act the way he does and feels the way he feels.

    In the end, it's a beautiful and emotional story.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

    I was glued to the screen the entire filme.

    Such an amazing performance by the actors, great character development, great story, great writing and great cinematography.

    Got me very emotional a couple times I admit.

    This is what cinema is all about, loved it!

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★★

    This movie starts really strong and it establish characters and motivations very well.

    I was not expecting the dark paths that the storyline take, but I was pleasantly surprised with it.

    Full of twists that got me by surprise, this film has really shocking moments that left me open mouthed.

    Loved this one.

  • Sputnik

    Sputnik

    ★★

    Why does this movie is called Sputnik? It has nothing to do with that!!

    This is a russian slow sci-fi horror/thriller and it promised alot. unfortunately felt really short in my expectations.

    The plot was unoriginal (i'm looking at you Alien) and it became boring midway through the film.

    At least, the CGI was decent and served it's purpose.

    The end should've been 10 minutes short because the son storyline felt completely unnecessary.

    Unfortunate.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    War is cruel and raw.

    This film is a masterpiece.

  • Host

    Host

    ★★★★

    This is proof that, in movies, execution is way more important than the concept.

    Host is a simple movie with a simple concept. Nonetheless, is really scary because it was executed very well.

    The actors were great and believable, although some character decisions were a bit questionable to say the least.

    The runtime is lower than your average film (56 minutes), but it's for the best in this type of film (on screen).

    If you like spooks, watch this one, highly recomended!

  • The Imposter

    The Imposter

    ★★★★

    I can't belive this was a real story! What a absolute and bizarre documentary!

    Highly recomended if you love true crime documentaries.

    Go in blind and expect to be mind blown.

  • 365 Days

    365 Days

    It tried to be the european 50 Shades of Grey and its was a great success:

    It has the same bad story (or the lack of)

    It has the same bad acting

    It has the same lack of chemestry between the main characters

    It has the same unerotic sex scenes

    It has the same bad writing

    It has the same laughable diologue

    Etc

    This whole thing felt like a cringy perfume comercial and it was honestly painfull to watch, I've…

  • Papillon

    Papillon

    ★★★★

    Never read the book or saw any adaptations of this story. That beeing said, I can only say that this is a great prison escape film.

    Great scenes, the acting not so great by the lead character but Malek does a great job on delivering another outstanding performance.

    Althought the end felt a bit anti climatic.

  • The Wretched

    The Wretched

    ★★★★

    This movie is a breath of fresh air in the current horror genre.

    It has a good story, nothing you haven't seen in other movies, but a interesting one that kept me captivated all through the film.

    The visual effects did it's purpose and it had really creepy imagery about this witch (?). Almost felt like a creepy pasta.

    I was afraid that the ending would ruined it all, but I was pleasantly surprised.

    I don't know, maybe because pretty…