fapm has written 20 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Domestics

    The Domestics

    ★★★½

    Fun and with very good pace, this one was a surprise for me.

  • Joy

    Joy

    ★★★½

    Jennifer Lawrenc

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★½

    This was way better than I thought it would be. Don't let de WWE brand fool you.

    It was thoughtful, deep and funny.

    A treat for wrestling fans.

  • Haunt

    Haunt

    ★★★½

    Despite of the overused formula of the haunted house assassin's, this movie was a surprise. It was way better than I expected.

    Suspenseful and gory, this is a fun ride overall.

    I loved the set that they used for the haunted house, looked really good.

    Watching this movie was a good time, don't expect a great story and watch it for what it is, and you'll get a good time too I promise.

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    ★★★½

    I didn't knew about this story and found it fascinating.

    As I can see, the media and law enforcement still remains the same decades later in the US.

    The movie is great, as to be expected from Clint Eastwood.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★★½

    The title nails it.

    It's wicked, creepy and scary.

    It's dark to the point you'll feel depressed.

    Has some flaws. It's a very slow film (I'm not a fan of slow burns) and the story lacks substance.

    Overall, a good watch.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★½

    Nice remake of Deep Impact I guess.

  • Incident at Loch Ness

    Incident at Loch Ness

    ★★★½

    This was hilarious.

    A mockumentary about a film crew trying to make a documentary at Loch Ness about the mythical monster.

    It starts slow, but it picks up and gets great.

    Not the best mockumentary around, but after all a great watch.

  • Don't Deliver Us from Evil

    Don't Deliver Us from Evil

    ★★★½

    What a wicked satanic trip. French films from this period are weird and I love it!

    Great music too.

  • I See You

    I See You

    ★★★½

    First half of this film is mediocre, second half was amazing and explains the first half.

    If you start watching this film, watch untill the end, it's worth.

  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

    The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

    ★★★½

    A story about a man haunted by his past and lives his days with sadness, sorrow and guilt.

    He did kill Hitler and the Bigfoot, as the titles spoils, but despite the two events appear in film, they came as secondary plots to serve and explain why this main character act the way he does and feels the way he feels.

    In the end, it's a beautiful and emotional story.

  • Underwater

    Underwater

    ★★★½

    My expectations were met and that's a bonus these days.

    Although I wanted more backstory about this monster. The creature itself was pretty cool on my opinion.

    The film is ok, you can watch if you want something like The Descent but underwater.