Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • The Maze Runner

    ★★★★½

  • As Above, So Below

    ★★★★½

  • Jackass Presents: Bad Grandpa .5

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 780 Films watched
  • 65 Average per month
  • 15 Average per week

Milestones

First Film

Edge of Tomorrow

Oct 21

Last Film

I Origins

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
265 films
Thriller
260 films
Comedy
228 films
Action
227 films
Horror
190 films
Adventure
174 films
Sci Fi
147 films
Crime
106 films
Fantasy
95 films
Mystery
89 films
USA
654 films
UK
121 films
Germany
71 films
France
45 films
Canada
43 films
Spain
20 films
Australia
18 films
Italy
16 films
Japan
16 films
New Zealand
10 films
English
736 films
French
82 films
Spanish
81 films
German
55 films
Russian
39 films
Italian
38 films
Japanese
31 films
Chinese
19 films
Arabic
16 films
Portuguese
16 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Se o Dia Chegar

Films fapm watched in 2014

  • I Origins
  • The Interview
  • Exodus: Gods and Kings
  • The Colony
  • A Walk Among the Tombstones
  • [REC]⁴ Apocalypse
  • Perfect Sense
  • Boyhood
  • The Virgin Suicides
  • Mamma Mia!
  • Zero Dark Thirty
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Dracula Untold
  • The Guardian
  • Captain of Cosmos
  • Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies
  • Leo the Lion: King of the Jungle
  • Dragon Ball Z: The History of Trunks
  • The Hurt Locker
  • Horrible Bosses
  • Predestination
  • Pay It Forward
  • Extraterrestrial
  • Jackass Presents: Bad Grandpa .5
  • As Above, So Below
  • The Maze Runner
  • If I Stay
  • Fury
  • Lucy
  • Oculus
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Forrest Gump
  • Chef
  • Diary of the Dead
  • Paperman
  • The Silence of the Lambs
  • Interstellar
  • Deliver Us from Evil
  • X-Men: Days of Future Past
  • Se o Dia Chegar
  • Abdullah
  • Canis
  • Oldboy
  • Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • House of 1000 Corpses
  • Into the Storm
  • Happy Feet
  • Jumanji
  • The Passion of the Christ
  • The Craft
  • My Girl
  • Lolita
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Django Unchained
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Eleven
  • Inglourious Basterds
  • Bruce Almighty
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Predator
  • Ghostbusters
  • The Mask of Zorro
  • Apollo 13
  • Pearl Harbor
  • The Bourne Identity
  • Se7en
  • Hitch
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Aliens
  • Alien
  • Die Hard 2
  • Die Hard: With a Vengeance
  • A Good Day to Die Hard
  • Live Free or Die Hard
  • Die Hard
  • Jumper
  • The Shining
  • Top Gun
  • Van Helsing
  • Minority Report
  • The Mask
  • The Departed
  • Con Air
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Angels & Demons
  • The Da Vinci Code
  • Pulp Fiction
  • No Country for Old Men
  • The Butterfly Effect
  • Robin Hood
  • Snatch
  • The Sixth Sense
  • The Day After Tomorrow
  • Shutter Island
  • American History X
  • The Shawshank Redemption
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Sherlock Holmes
  • Taxi Driver
  • A Clockwork Orange
  • Black Swan
  • Inception
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • A Beautiful Mind
  • Reservoir Dogs
  • Gone in Sixty Seconds
  • The Godfather
  • American Psycho
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Trainspotting
  • Fight Club
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Edward Scissorhands
  • WALL·E
  • Schindler's List
  • Donnie Darko
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Amélie
  • From Dusk Till Dawn
  • Armageddon
  • Underworld
  • The Green Mile
  • Scarface
  • Real Steel
  • Gladiator
  • Ice Age
  • Requiem for a Dream
  • The Big Lebowski
  • 2012
  • I Am Legend
  • Aladdin
  • Apocalypse Now
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Jackie Brown
  • The Lion King
  • X2
  • X-Men: The Last Stand
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: First Class
  • X-Men
  • The Next Karate Kid
  • The Karate Kid Part III
  • The Karate Kid Part II
  • The Karate Kid
  • Titanic
  • Into the Wild
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Prometheus
  • A Bug's Life
  • Pocahontas
  • Mulan
  • Hercules
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Juno
  • I, Robot
  • Rio
  • Corpse Bride
  • Tarzan
  • The 40 Year Old Virgin
  • Gran Torino
  • The Fifth Element
  • Midnight in Paris
  • The King's Speech
  • Slumdog Millionaire
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Cinderella
  • Shark Tale
  • (500) Days of Summer
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Beauty and the Beast
  • American Beauty
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Shaun of the Dead
  • The Incredible Hulk
  • The Avengers
  • Avatar
  • Shrek 2
  • Shrek
  • The Little Mermaid
  • School of Rock
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Battleship
  • Resident Evil
  • Spy Kids
  • Memento
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Pinocchio
  • The Pianist
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Mrs. Doubtfire
  • The Simpsons Movie

See all 780

World Map

Highly rated films fapm is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • Winter Sleep
  • The Salt of the Earth
  • Black Mirror: White Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more